Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Savjeti i Trikovi

Na što nam ukazuje visoka tjelesna temperatura?

Visoku tjelesnu temperaturu vremenom svi mi prebolimo. Iako to nije bolest, ova pojava ukazuje na neke zdravstvene probleme u našem organizmu.

Visoka tjelesna temperatura obično je znak nekih zdravstvenih problema u ljudskom organizmu.

Za odrasle osobe ova pojava može biti jako neugodna, ali treba znati da ona nije opasna sve dok ne izmjerimo temperaturu tijela od 39,4 C ili višu. Kod male djece i dojenčadi, blago povišena temperatura može biti znak ozbiljne infekcije. U nastavku ćemo pokušati što preciznije opisati pojavu povišene tjelesne temperature, zbog čega se može pojaviti i kako je liječimo.

Trebamo znati da stupanj povišene temperature ne ukazuju nužno na ozbiljnost promjene zdravstvenog stanja. Nekada i manja bolest može uzrokovati visoku tjelesnu temperaturu, dok sa druge strane neka ozbiljna bolest može uopće ne podići temperaturu tijela.

Iako je danas poznat velik spektar lijekova koji mogu da snize povišenu temperaturu, liječnici predlažu da ih ne uzimamo dok naša temperatura tijela ne pređe 39C. Vrućica, naime, igra ključnu ulogu u pomaganju vašem tijelu u borbi protiv infekcija i bolesti. Drugim riječima, tijelo se bori protiv određenih upala pa kao simptom možemo imati povišenu tjelesnu temperaturu.

Povišena tjelesna temperatura – Groznica

Groznica je stanje kada temperatura naraste iznad svog normalnog raspona. Unatoč uvriježenom mišljenju da svi imamo jednaku normalnu tjelesnu temperaturu, to nije točno. Normalna tjelesna temperatura razlikuje se od pojedinca do pojedinca. Prosječna normalna temperatura je nešto ispod 37 C.

Simptomi koji mogu pratiti povišenu tjelesnu temperaturu su: znojenje, drhtanje, glavobolja, bolovi u mišićima, gubitak apetita, dehidracija te opća slabost.

Osoba koja pati od povišene tjelesne temperature može doživjeti halucinacije, zbunjenost, gubitak doticaja sa stvarnošću, razdražljivost i konvulzije.

Napisat ćemo kako se liječi visoka temperatura

Ako je riječ o tek blago povišenoj tjelesnoj temperaturi najbolje je ne raditi ništa na njenom smanjivanju. Tijelo se bori protiv određenih napada i najbolje ga je pustiti da se samo izbori. Možete pomoći tako što ćete konzumirati potrebne količine vode, unositi vitamine i adekvatno se hraniti i odmarati. Neki stručnjaci vjeruju da agresivno liječenje groznice ometa imunološki odgovor. Virusi koji uzrokuju prehlade i druge respiratorne infekcije napreduju na normalnoj tjelesnoj temperaturi. Izazivanjem stanja blago povišene temperature vaše tijelo možda želi eliminirati virus.

U slučaju da je riječ o ipak značajno povišenoj tjelesnoj temperaturi, onda se možemo pomoći nekim lijekovima za koje ne treba recept. Iako se uzimaju bez potrebe liječničkog recepta, lijekove nikako ne uzimajte olako, bez prethodnog razgovora sa liječnikom ili farmaceutom.

Ako dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu potrebno je posebno pripaziti. Znamo da su djeca posebno osjetljiva i traže pažnju, pa je tako i u slučaju liječenja – bilo koje vrste.

Ako vašem djetetu ne možete spustiti tjelesnu temperaturu nikako ne pojačavajte dozu lijeka. Umjesto toga zovite liječnika i tražite savjet o daljnjem djelovanju. I djeca mogu podnijeti temperature do 39C. To znači da ne treba koristiti lijekove na temperaturama ispod 39C, osim ako liječnik nije drugačije savjetovao.

Aspirin može pomoći protiv povišene temperature – ALI samo odraslima. Aspirin nipošto ne dajte djeci. Aspirin može izazvati rijetki, ali potencijalno smrtonosni poremećaj poznat kao Reyev sindrom.

Zbog čega nastaje povišena temperatura?

Povišena tjelesna temperatura može biti znak blagog, ali i nekog ozbiljnijeg zdravstvenog poremećaja. Obično se javlja kao posljedica neke infekcije, malignih bolesti i drugih zdravstvenih problema.

Infekcije su najčešći uzročnici povišene tjelesne temperature. Pored infekcija, različite bolesti nepoznatog uzroka mogu izazvati povišenu tjelesnu temperaturu. Tu se prvenstveno misli na upalna oboljenja vezivnog tkiva i sitnih krvnih žila.

Oboljenja centralnog živčanog sustava mogu izazvati povišenje tjelesne temperature. Cerebrovaskularne bolesti, povrede glave, tumori mozga i kičmene moždine, degenerativna oboljenja centralnog živčanog sustava mogu uzrokovati povišenu tjelesnu temperaturu.

Razne bolesti krvi mogu biti okidač za povišenu tjelesnu temperaturu. Kardiovaskularna oboljenja, endokrine bolesti, toplotni udar i određene traume mogu prouzrokovati povišenu tjelesnu temperaturu. Oboljenja nastala pod djelovanjem kemikalija, reakcije na lijekove, serumska bolest, kemijska trovanja i drugi problemi također mogu potaknuti povišenje tjelesne temperature.

Za kraj možemo spomenuti psihogena oboljenja, u slučaju kojih dijagnozu postavlja psihijatar, ali nakon što se isključe drugi potencijalni uzroci organskog porijekla.

Kada se treba obratiti liječniku?

Ako imate slučaj da vam temperatura uporno raste i traje više od tri dana, neophodno je obratiti se liječniku.

Povišena temperatura kod djece ispod tri mjeseca je češće simptom bakterijske infekcije, što zahtijeva liječnički pregled.

Žene koje zbog vaginalnih gljivičnih infekcija primjenjuju vaginalne antimikotike, ako istovremeno imaju povišenu temperaturu, moraju se obratiti liječniku zbog rizika da možda imaju neku spolno prenosivu bolest.

U principu, ako temperatura prelazi 39.5C i teško je spuštate, otiđite liječniku na pregled.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...