Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ishrana

Par dobrih prirodnih lijekova za jačanje krvne slike

sok za jačanje krvi
Foto: Pixabay / Prirodni sok

Nedostatak željeza nije sam po sebi problem, no ukoliko se to odrazi na manjak eritrocita tada već imamo ozbiljniji zdravstveni problem. Predstavljamo i jedan super ukusni i zdravi sok za jačanje krvi.

Prehrana kojom se borimo protiv takve pojave treba da sadrži željezo u dobro iskoristivom obliku u barem 2 obroka dnevno, jer se dosta male količine željeza odjednom mogu unijeti u organizam.

To znači da ne treba forsirati, jer to ne daje rezultata. Važno je često uzimati nešto bogato željezom, po mogućnosti dodati u barem 3 dnevna obroka jedan bogat izvor željeza. Svakako isprobajte i sok za jačanje krvi.

Drugi problem je u tome što je željezo samo po sebi neiskoristivo ukoliko nema određenih vitamina i minerala za njegovu apsorpciju, odnosno za unos u krv iz hrane koju jedemo. Elementi za dobru apsorpciju željeza su folna kiselina, vitamin C i kalcij. Oni su potrebni u minimalnim količinama da bi proces apsorpcije tekao dobro, što opet treba spomenuti da ne valja pretjerivati ni sa ovim elementima.

Anemija

Riječ anemija u prijevodu sa grčkog znači ‘bez krvi’, odnosno malokrvnost. Riječ je o jako rasprostranjenom, ali pomalo zanemarenom oboljenju, koje zahtjeva pravovremeno liječenje kako bi se izbjegle ozbiljnije posljedice po čovjekovo zdravlje. Jedna od najefikasnijih i najsigurnijih terapija u liječenju anemije jeste primjena ‘lijekova’ iz prirode, popularno zvanih prirodnih lijekova.

Anemija je često oboljenje među ženama, koje je najizraženije kod trudnica i žena sa obilnijim menstruacijama. Također, žene koje se često podvrgavaju rigoroznim dijetama, uglavnom ne unose dovoljne količine željeza u organizam, što rezultira pojavom anemije.

Osim spomenutih uzročnika anemije, postoje i neki drugi, znatno ozbiljniji uzročnici, kao što su različita unutrašnja krvarenja poput čira ili hernije. Kao čest i ozbiljan uzročnik anemije spomenuti će mo i hemoroide, kao i neke tumore digestivnog trakta. Loša apsorpcija željeza prouzrokovana Kronovom bolesti, dovodi do anemije, što je posljedica poremećaja u crvenim krvnim zrncima ili izvan njih.

Kada u krvi nema dovoljno željeza, nema ni transporta kisika do stanica u tijelu, a samim tim ni pravilnog rada mišića, kao i brojnih biokemijskih reakcija u organizmu.

Kako prepoznati anemiju?

Anemija ne daje uvijek jasne simptome po kojima bi mogli sa sigurnošću reći da je riječ o tom oboljenju. Čovjek može da ni ne posumnja u prisutnost anemije, a da vremenom njegov organizam slabi i da se osjeća malaksalo. Često se simptomi javljaju tek kada se rezerve željeza potpuno potroše. Tad dolazi do pojave slabosti, nesvjestice, ubrzanog ili nepravilnog rada srca, brzog umaranja, pojave bljedila na licu, lomljenja noktiju, opadanja kose, gubitka apetita, glavobolje, krvarenja iz nosa i desni.

Jako je važno da se redovno radi kontrola krvne slike, kako bi se na vrijeme otkrilo oboljenje, ali i kako bi liječnici bili sigurni u uzrok bolesti.

Kako do željeza?

Dnevne potrebe za željezom variraju u ovisnosti od uzrasta, spola i rezervi koje su prisutne u organizmu. Smatra se da djeca i žene u reproduktivnom dobu trebaju da unose oko 15 miligrama željeza dnevno, dok je potreba muškaraca za ovim mineralom smanjena na oko 8 miligrama. Kod trudnica se dnevne potrebe za željezom povećavaju na oko 30 miligrama.

Smatra se da se željezo iz mesa lakše apsorbira u tijelu, ali to ne znači da će vegetarijanci sigurno imati deficit željeza. Mnogo je važnije zdravlje unutrašnjih organa, posebno se misli na jetru i probavni trakt, kako bi apsorpcija bila kvalitetnija. Osim toga, istraživanja u svijetu i kod nas su pokazala da osobe koje ne jedu meso nemaju veću sklonost ka gubitku i manjku željeza u odnosu na ne-vegetarijance.

Na dobru apsorpciju željeza iz namirnica utječe i pravilna kombinacija različitih komponenti iz hrane.

Namirnice bogate željezom su školjke, svinjska jetrica, pileća jetrica, goveđa jetrica, račići, sardine, puretina i tunjevina.

Hrana bogata slabije iskoristivim oblika željeza koje dolazi u biljkama je kuhani grah i leća, grašak, soja, bundevine sjemenke, suncokret sjemenke, med, polen, matični mliječ, šumski med, pečeni krumpir (u korici), šparoge, cikla, bijeli luk, kupina, paradajz, špinat, kopriva, lubenica, grožđice, žitarice u cijelom zrnu, a naročito njihove klice. Također, željezo se nalazi i u soku od šljiva, sušenim breskvama, bademu, suhim marelicama.

Što učiniti da bi potakli bolju apsorpciju željeza?

Jako važno je jesti sirovo povrće i voće bogato C vitaminom uz obrok koji sadrži željezo. Vitamin C znatno poboljšava asimilaciju željeza u organizmu. Upotreba svježe cijeđenih sokova prije jela također će povećati sposobnost organizma da usvoji što veću količinu željeza. Mliječne produkte i druge namirnice bogate kalcijem jedite odvojeno od namirnica bogatih željezom, jer je za kalcij dokazano da remeti asimilaciju željeza.

Izbjegavajte upotrebu kofeinskih napitaka, posebno kave, crnog i zelenog čaja, naročito nakon jela. Uočeno je da priprema jela u posudama od livenog željeza donekle obogaćuje namirnice tim elementom.

Pušenje treba izbjegavati i u slučaju anemije, jer ono poboljšava razvoj anemije.

Ovo su namirnice koje će poboljšati apsorpciju željeza

Na prvom mjestu tu su meso, riba, perad, pa slijede naranča, dinja, jagoda, grejpfrut, limun, a od povrća najbolje su brokula, prokulica, paradajz, sok od paradajza, krumpir i paprika.

Od začina, koji su dobri protiv anemije spomenuti ćemo ružmarin, čili, bosiljak, curry i cimet.

Namirnice koje inhibiraju iskorištenje željeza iz obroka

Crveno vino, kava, crni čaj, kisela repa, rabarbara, cjelovite žitarice i mekinje, sojini proizvodi i mlijeko.

Recept za neke prirodne lijekove za jačanje krvne slike

Čaj od koprive dobar protiv anemije – Osam žlica sitno isjeckanog lišća koprive preliti litrom ključale vode. Ostaviti da odstoji dva sata, procijediti i piti tijekom dana.

Čaj od četiri biljke za jaču krvnu sliku – Pomiješajte iste količine listova koprive, žalfije, majčine dušice i nane. Žličicu ove čajne mješavine prelijte sa 2.5 dl hladne vode, kuhajte jednu minutu, pa ostavite da odstoji pet minuta. Procijedite, zasladite medom i dodajte limunov sok. Dnevno treba popiti najmanje dvije šalice ili oko pola litre ovog čaja.

Potrudite se dovesti vašu krvnu sliku u granice normale. Možete svakako isprobati sok za jačanje krvi.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...